
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 40 |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Min Input Voltage | 2.6 V |
| Output Current | 2.5 A |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Output Configuration | Positive |
| Switching Frequency | 2.2 MHz |
| Max Input Voltage | 42 V |
| Number of Outputs | 4 |
| Current - Output 1 | 2.5 A |
| Voltage - Output 1 | 42 V |
| Min Output Voltage | 1 V |
| Max Output Voltage | 42 V |
| Current - Output 2 | 1.8 A |
| Voltage - Output 2 | 5.5 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago) |
| Packaging | Tube |
| Quiescent Current | 30 µA |
| Topology | Buck |
| Function | Step-Down |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$15.82714
Ext.Price$15.82714
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $15.82714 | $15.82714 |
| 10 | $13.92749 | $139.27490 |
| 25 | $13.18729 | $329.68225 |
| 50 | $12.48643 | $624.32150 |
| 100 | $11.82294 | $1182.29400 |
